Poezi

Taxhudin SHABANI

FABULA URBANE

I.

kam një torbë

që fusja kokën e përdhemë

e nuk i shija retë

se kjo botë ka engjëj

e nuk e dija

se ata dilnin nga torba ime

nëpër skuta

e stufa të prera

pa dashje e pa pasion,

nuk dija si ti dashuroja… 

II.

gjyqet shekullore

për t’u fajësuar unë, 

bënin presione

e kallëzime penale

ndërsa unë

ngjalë e përbetuar

iki liqeve

nuk ka varkë që nuk

i përbetohem

se vetmia nuk pranon gjyqe

e dua lirinë aty ku s’je ti më!

III.

dritare

që ushqehen me ushunjëza

tavane të ngopura me britma

dyer të fashitura gjarpërinjsh

e murete shembura frymonin,

thjesht

binte shi,

lagej shpirti

në dhomën ku jetoja!

IV.

krahu u thye

prej pambukut

panxharsheqerit

gjersa rigonte ujë i verdhë

nga gjirizet që shpërlanin

fytyrën e vjeshtës

shekullore,

PIK, me pykë

mu bë krahu i thyer

me allçinë e ngjizur

nga gjethnajat    

V.

tallaze deti mbi floknajë

spira xhami qenë dromcuar

kuajt ishin ende të qetë

me hingëllimën

si kurorë lulesh

nisur përpjetë,

liri e dendur

si floknaja shtëllungë 

me një pajton duke

lundruar mbi det.

VI.

Në disa rezervuare indiane

(jo tek te gjithë)

ua kishin prerë

gjuhën shqiponjave,

lumenjtë që kalonin

nëpër këto rezervuare

qepin lëkurën

e kuqe të indianëve,

meqë gjuha e shqiponjave

nuk sokëllinte, beteja

nuk i zmbrapsi asnjëherë,

por, atë natë

vdiq zemërluani

bashkë me

kokëujkun,

ranë dëshmorë

në betejën e quajtur

beteja e shqiponjave

nëpër mjegulla.

VII.

atdhe

ora e prishur

në vakt të sosur

një predhë me lule

ra mbi

gjelin këndes

buzëqeshte me peshqesh

ngrefosej

deri në mbrëmje

gjersa ja prenë kokën,

agimet vdiqën

bashkë me flamujt!

VIII.

kur flasin mushkonjat

mpikset gjaku

e asfalti që shtrihej

mbi ëndrrën

e qepur tog 

gjithherë kërmijtë 

krijonin karvanë shkretëtirash

IX

zebrat laramane

pollën

në kohën kur yjet

sinkronin

në rrugën e qumështit

e rruga gjerë

te kafazet e hekurta

përjashtoj bylbylat laraman

obobo, çfarë xhungle

në autobusët urbane.

X.

e gërdallë ishte mushka

as fijen e kreshtës

se mbante më si pasqyrë

imazh e vitrazh

i dendur e i kotë,

dihatej në grahmën

fundit

me kërpeshinduke cofë.

XI.

kasolle e mbushur me barishte

xixëllonjë e fikur në kuzhinë

shkëlqente thika

në kavanozin e harruar

jetë e mbushur përplot vetmi

si drenushë e humbur maleve!

XII.

kishte vdekur e ëmbla

gjithë të kripësuar

e mbanin veten e tyre

urithet,

breshkat,

bletët,

gjirafat,

nuk më lëkundi fare

nëndhesja, jetëgjatësia,

punëtorja e gjatësia,  

por e keqja ishte

se të gjithë ishin

nëpërkëmbur

nga analistët politikë në TV

XIII.

piktura ishte pikturuar

nga bojërat e harabelave

lehtësisht

si pendël

shkelte këmba e elefantit, 

por të gjitha thanë

se është këmba e diktatorit!

XIV.

zanat e malit

qenë të trishtuara,

njësojë kur turren

kamerat para

ndërtesave të paligjshme

që kërkojnë deklarata

të qarta, por me prapavijë,

pronarët ishin zgjuar

lugetër!

zanat e malit i kishin përpijë

XV.

me forcat e fundit

lepuri ja kaloj

me shpejtësi breshkës,

më duket se ndodhi e kundërta,

legjendat thanë

atë që nuk e besuam,

mos vallë

ka forcë më të madhe

sesa ta tejkalosh vetveten!

XVI.

harmonia

ju hidhërua

disharmonisë

dhe në një rast e pyeti

si është e mundur

që dhelpra dinake gjithnjë të fiton?

erdhe kaosi me shpejtësi,

i shkeli të gjithë me BMW.

XVII.

doemos fytyrat

të lahen me qerpiç

aty ku grerëzat

nuk gumëzhinë

me grimasa,

ka supozime

se fytyra deformohet,

por për elasticitet 

i lyejmë me bojërat origjinale

dhe nuk duket gjë fare më pastaj,

njëjtë ecim rrugëve ende

s’ka drita, nuk na duket fytyra më!

XVIII.

në gjethe të rrushit

hardhuca bashkë me hardhinë

bënin koalicione partiake

ndjesë pastë

i gjithë faktori

i  jashtëm dhe i brendshëm

ne u fotografuam

mirë kanë dalë fotot,

tjetra nuk është me rëndësi!

XIX.

strofull minjsh

përkundin djepin e lashtë

nuk e do dora

që të prek më kullat

na i shtrembëruan edhe plisat

njësojë kur hakun e hëngrëm

në mexhe të fqinjit

e tani as minjtë nuk na hajn më!

XX.

ti je vetmia ime

që dergjem ende ,

dashuri e paarritur,

flutur, që jetoje mbi

mëngën time

kur të përkëdhelja,

gjithnjë na ngrohte dielli

por tullat dhe hekurat

e ndërtimeve të paligjshme

na ndanë përgjithmonë!

Leave a Reply

Your email address will not be published.