POEZI

 Sabit B. BAJRAKTARI

DUKE TYMOSUR MESNATËN

Iku e martja

Para pak minutash Antologji e zezë të Adem Gashit e rilexova

Nuk e di nëse i tymosa njëzet apo njëzet e pesë cigare

Gjatë ditës ku terri dhe drita ishin përzier

Tani për tani e shpërqendroj mesnatën me Marlbora Lights

Që t’mos më zë gjumi

T’mos më mundë dhembja

Teksa shohë të shtrirë plakun tim

Çfarë paradoksi

Teksa mantelbardhët shërojnë mushkëri

Pacientët ecin kundër rrymës së tyre

Thithin cigare njëra pas tjetrës

Të vetëdijshëm pa frikë

Deri atë ditë kur perdja e dhembjes do ua errësoj sytë

Do të shtrihen përdhe si një bisht cigareje

E shkelur me majën e këpucës plotë baltë

(8 mars 2023 – Prizren)

BLASFEMI

Shiu tashmë e ka pushtuar qiellin

Ka tre ditë stina po i lanë mëkatet

Diku në shkretëtirën e kozmosit

Dikush e ka vjedhur detin

Njelmësinë e tij e ka ëmbëlsuar

E ne që besojmë në përralla

I presim ditët e mira

Me duart e lidhura pas shpine

Shëndoshë me qenë se qon Zoti

Më thanë një pasdite prindërit e mi

I dëshpëruar me jetën

Më iku një blasfemi

Më mirë nuk po e them

(4 dhjetor 2022)

KUJTIMET E FUNDIT

Me shpirt u mundova t’ia jepja zemrën

A dalim vrapojmë pak o babë – i thashë

Buzëqeshi teksa pëshpëriti Ah! More biri im…

Dhe shau nëpër dhëmb

S’e di nëse më shau mua

Apo jetën që e kishte mashtruar me kurthet e saja

Edhe pse mendojmë si unë si Ai

Kurrë jetës nuk i kemi besuar

Për vdekjen më mirë të mos flasim

Kur u shtri në shtrat që tashmë i ishte ngjitur për trupi

Ia dhashë ngadalë një kokërr Therdor një Aldizem dhe një Carvaxyl

Dhe në fund Vitamin every day 2×1… ora ishte fiks dhjetë

Dola në oborr

Ndeza radion

Në nënkulmin e pusit tymosa tri cigare njëra pas tjetrës

Derisa mjegulla e shpirtit m’u bë se u kthjellua tërësisht

Lëshova muzikën e Ludovico Einaudi – Una mattina

Pastaj zbrita thellë në kujtimet e mia të bëra asht e lëkurë

U ula te hija e ftoit qava teksa nana bënte gati pite për drekë

Ndërkohë i shemba fshehurazi pesë gota raki të Suharekës

Shoqëruar me cicërimën e zogjve të verës

Që sapo kishin mbërritur në shpirtin e ylbertë të stinës

Gjersa koha shkrihej si gjalpi në tigan

Babai filloi ta ndiente ngadalësimin e frymëmarrjes

Dera kishte pësuar plasaritje

Të trishtuar të humbur në mendime të ftohta

Shikonin me urrejtje mysafirin e zi i cili ishte bërë gati për sulm

Nën kulmin e kuq jeta qe mbështjellë me një grusht vetmi

E cila sikur priste çastin e duhur për të eksploduar

Që t’na lëndoi e t’na vriste të gjithëve me trishtim e mërzi

SYTË E SAJ PËRQAFONIN SYTË E MI

Herën e fundit më pyeti ç’është dashuria

Ishte çasti pak para se të mbyllej dera e kristaltë

T’i referohesha Omar Khajamit

Ajo i kishte lexuar tashmë Rubairat

T’i flisja se si ishte dashuruar Xhulieta

Do t’ma rikujtonte thënien e Shekspirit

“Më duaj ose më urre,

të dyja janë në favorin tim.

Nëse më do, do të jem gjithmonë në zemrën tënde

Nëse më urren, do të jem gjithmonë në mendjen tënde”*

Pak a shumë as unë s’e kuptoja tonën histori

Ç’t’i thosha?

Qëndro apo rri

T’i thosha se herën e fundit një vëllau im…

Vendosa t’mos i them asgjë

Heshta teksa sytë e saj përqafonin sytë e mi

Në intervalin e asaj heshtje

Një fishkëllimë bezdisëse u dëgjua

Dera e kristaltë u mbyllë lehtësisht

Treni nisi të rrëshqiste ngadalë

U mundova ta ndjekë vagonin e fundit

Me zemrën që qante shikimin që dridhej

Dëgjoja vetëm një zhurmë

E cila ishte futur thellë në unin tim

Më torturonte më shante më urrente

Fati i shtrirë në binarët e ftohtë akull

I cili shpëtim kërkonte

(Dhjetor 2022)

LEXUESI IM BESNIK

Ato ditë flisja me njeriun që e dua e kam dashur

Përmes një video-fotografie të turbullt

Dhe dora gjysmë e ngritur në formë të përshëndetjes

Nuk besoja një hero që kishte hapur rrugë të reja

Ishte shndërruar në një hije e rrëzuar përtokë

S’e di nëse loja e shahut i ka pëlqyer

Disa herë e kam parë të luante dhe fitonte

Është duke lozur shah në këtë repart – thashë

Njëherë në dhomën numër shtatë…

Herën tjetër në dhomën numër dy…

I njëjti qiell i njëjti paviment

Patjetër e njëjta dhembje që rritej si një lule e zezë

Ka qenë bukur tinëzar babai im

Kur botëza prej studenti më kishte kapur për fyti

Më duhej të gjeja tulla për shtëpinë e djegur

Të cilën lufta e pati dërguar në qiellin tejdukshëm

Stres për mua nuk ishin mësimet as provimet

Pagesa e qerasë udhëtimet për në kryeqytet

Më ngjanin me kurthet e gjuetarëve

Si një i pa punë prej vitesh vetëm pse shqip fliste

Tinëz m’i fuste në xhep ca të holla

“Mos i trego askujt këto mbaji për ndonjë rast urgjent…”

E rasti më urgjent për mua ishte

Të shfaqej në horizont lumturia

Çfarë paradoksi dhuron jeta teksa komandon

Kishte edhe një tjetër paradoks atë botë

Teksa unë rritesha jeta zvogëlohej

Babën isha mësuar ta shihja si një shkëmb të parrëzueshëm

E gjeta të shtrirë në shtrat si një gjethe të zverdhur shtatori

Frutat e stinëve kishin filluar të piqeshin së tepërmi

Kur mu dha çmimi për poezi…

Rastësisht një ditë më parë qesh kthyer nga mërgimi

Ali Podrimja qe një befasi e këndshme

Së paku ditët nuk dukeshin të njëjta ngjyrë gri

Takimi me baben qe një urgjencë një nevojë

Atë ditë avioni më bëhej sikur nuk fluturonte si përherë

I fshehur mes resh të bardha më bëhej sikur ikte për në pafundësi

Pothuajse dy muaj që ishte bërë një me shtratin

Kur i thashë se libri im NOAH…

Nuk priti asnjë sekondë

Ngadalë nxori këmbët nga mbulesa me figura të supermenit

Duke i puthur me pavimentin e pluhurosur

Dy pika dhembje i pikuan nga balli i rrudhur

E dija se Ali Podrimja e kishte përjetësuar Lumin

Me fjalë kishte lëvizur malet mbajtur gjallë Kosovën

Si kurrë më parë besova në emrin dhe mbiemrin e Aliut

Vura re se i buzëqeshi fytyra dhe shpirti

“Ky po që është ilaç për mua “ – tha teksa kollitej

Nuk e di nëse fillova të qaja

Apo brenda repartit të mushkërive shi binte

Teksa fliste diçka për gjuhën për Kosovën…

Herë pas here fërkonte sytë

Nuk e di nëse e kishte nga dhembja

Apo nga dashuria për librin

Dhe lëshonte nja zë në formë onomatopeje

“Eh more birë… sa mirë…”

I buzëqeshte shpirti atë çast

Teksa mushkëritë e nxira shikonin me habi

Në pritë i kishin dalë zemrës së tij

E dinte edhe Ai dueli kishte filluar tashmë

Ato çaste e pata pyetur veten në heshtje

Kush do fitojë vallë në këtë lojë shahu

Gëzimi i tij apo trishtimi im

Ngujuar në librin e shpresës

Më pas mendova

Kur të dalë libri im i radhës

Nuk e di nëse do jetë në gjendje ta lexojë

Me kureshtje lot e gëzim

Siç bënte përherë Ai

(2023)

S’ËSHTË ÇUDI

S’është çudi të zgjohesh i çmendur

Ta kapërcesh murin e arsyes

Duke i sharë një nga një pemët

Duke pshurrur afër derës së parlamentit

Gishtin e mesëm t’ia tregosh presidentit

Pa harruar t’i thuash… nanën…

S’është çudi të çuditesh me çudirat tona

Të tentosh të bësh vetëvrasje

Të përfundosh në psikiatri

Si prishës i rendit publik

Çudi s’është nëse të thërrasin në festë

Dhe përfundon i varur në litar

Çudi s’është nëse të ngrenë në qiell

Dhe sheh se je duke u rrokullisur si një mut sorre

Mbi kokën e ndonjë kalimtari të pafajshëm

Çudi s’është të zgjohesh me gishtin në gojë

Më të cilin pak më parë e kruaje bythën e bardhë

S’është çudi të biesh në dashuri

Me gruan e ministrit me urdhër të ministrit

Sepse karrigia duhet të blihet disi

Një herë… një votë mbështjellë me dashuri

Kurrgjë nuk është falas sa çudi

S’është çudi të të vidhet ëndrra

E të akuzohesh për plagjiaturë

Të përfundosh prapa grilave

E ta paguash lumturinë e tjetrit

Me vuajtjen tënde absurde

S’është çudi të vdesësh për atdhe

E të të shpallin tradhtar

Çudi s’është nëse luftë bën nëpër shtëpi publike

Dhe përfundon si president i një shteti appena natto

Çudi s’është t’i kalosh pushimet në Durrës

Të lodrosh natën me zonjusha n’Beograd

Të vetëquhesh gjeneral pa i mbushur tetëmbëdhjetë vjet

T’i biesh çiftelisë e të hash mish viçi

Të pish çaj Indie si qen i keq rrugësh

Të gërvallesh si kalë se je patriot…

Pa e shkrepur kurrë një plumb pushke

E të marrësh një rrogë si veteran lufte

S’është çudi të jesh i varfër në darkë

E të zgjohesh në mëngjes si pronar banke

Çudi s’është nëse tërë kohën vret e vjedh

Pastaj të thërrasin eja udhëhiqe këtë vend

Është çudi nëse sheh se dashuria ka lulëzuar

Mbi varret e atyre që u bënë ylber

Për rrugët e mbuluara me terr

Çudi do të ishte

Të ta presin litarin në qafë

E të ta japin një gotë me ujë

Çudi mbi çudira do të ishte

Ta takonim mbjellësin e ëndrrave

Që hedh farën në fushën e djerrë

Të tjerët kur të vijnë pas nesh

Ta korrin dashurinë e vërtetë

Sa do të doja të ndodhnin

Këto të fundit tri çudi

(23. IV. 2020, Itali)

Leave a Reply

Your email address will not be published.